Всі виробники автомобілів в разі необхідності заміни тієї чи іншої деталі в них рекомендують використовувати виключно оригінальні запчастини. Майстри автосервісів в цих питаннях більш демократичні – вони нерідко рекомендують своїм клієнтам аналоги оригінальних деталей. Виняток становить, мабуть, лише каталітичний нейтралізатор вихлопних газів, скорочено – каталізатор. Це досить дорогий вузол вихлопної системи, але для роботи двигуна автомобіля, не настільки вже необхідний. Лише жорсткі вимоги екологічних служб у всьому світі призвели до появи цього агрегату у оснащенні легкових автомобілів. Коли виходить з ладу каталізатор, у автовласників є два виходи. Перший – придбати нову деталь та зробити заміну. Другий – поставити замість каталізатора полум’ягасник (стронгер – інша назва). Однак, перш ніж зважитися на подібний хід, варто вивчити всі за та проти. І лише потім робити остаточні висновки про доцільність здійснення такого кроку.
Чому виникає необхідність заміни каталізатора на полум’ягасник?
Спробуємо відповісти на це запитання максимально докладно. Каталізатор, який також називають каталітичним нейтралізатором. Цей пристрій встановлюється у вихлопній системі транспортного засобу для зниження відсотка вмісту у вихлопі шкідливих речовин. Залежно від різновиду каталізатора, пристрій здатний нейтралізувати вуглеводні, чадний газ, розщеплювати окису азоту та мінімізувати викиди сажі. Загалом, каталізатор скорочує процентне співвідношення в продуктах виділення транспортного засобу шкідливих та отруйних речовин. Більш детально про каталізатор можна ознайомитись у статті на нашому сайті: «Каталітичний нейтралізатор: друг чи ворог двигуну?».
Але вся справа в тому, що каталізатор порівняно крихкий вузол вихлопної системи та може вийти з ладу навіть від невеликого удару, та навіть різкого температурного перепаду. Використання палива з високим вмістом різних домішок (шо не така рідкість на наших АЗС) також швидко призводить до передчасного виходу з ладу каталітичного нейтралізатора.
Оскільки ціна нового каталізатора чи навіть його неоригінального замінника, досить висока, багато автовласників вирішують вирізати цей вузол і поставити полум’ягасник замість каталізатора.
Полум’ягасник – альтернатива каталізатору
Полум’ягасник або стронгер являє собою різновид резонатора. За своїм функціоналом полум’ягасник схожий з каталізатором, але відрізняється набагато спрощеною структурою. Полум’ягасник займається дещо нейтралізацією відпрацьованих газів, що надходять з картера двигуна, і відповідає за такі операції як:
- зменшення шуму від роботи двигуна;
- часткове охолодження вихлопних газів;
- гальмування відпрацьованого потоку;
- поліпшення потужності двигуна.
Переваги полум’ягасників перед каталізаторами
Один з важливих факторів, що говорять на користь вибору стронгера – ціна. Вона на порядок нижча, ніж у каталізатора. Це забезпечує істотну економію для автовласника. До плюсів полум’ягасника також відносять:
- невимогливість до якості палива;
- сприяння приросту потужності двигуна;
- зниження опору вихлопних газів;
- тривалий термін експлуатації.
Підвищення динамічних характеристик силового агрегату – не менш важлива перевага, що притаманна стронгеру.
Недоліки заміни каталізатора полум’ягасником
Існують деякі негативні моменти, пов’язані з заміною каталізатора стронгером. До них відносять такі опції як:
- більш швидкий знос вихлопної системи автомобіля;
- необхідність додаткових маніпуляцій з програмним забезпеченням в машинах нового покоління;
- невідповідність встановленим екологічним нормам.
Тому рішення приймається в індивідуальному порядку і залежить від конкретної ситуації.
В яких випадках рекомендується заміна каталізатора
Важливо: міняти каталізатор слід тільки в тому випадку, якщо він реально вийшов з ладу. Причин для цього всього три:
- природний знос;
- каталізатор оплавився або прогорів;
- каталітичний нейтралізатор забився залишками продуктів горіння.
Як підібрати полум’ягасник правильно?
Щоб вибрати відповідну деталь, необхідно визначити кілька параметрів вихлопної системи і визначитися з бажаним рівнем гучності вихлопу. Зробити це можна в 3 кроки:
- Заміряти розмір труби, до якої був підключений каталізатор.
- Зафіксувати довжину прямої ділянки вільного простору під машиною, де буде розміщений полум’ягасник.
- Вибрати один з трьох типів полум’ягасників, відповідних певному рівню шуму.
Чи можна встановити полум’ягасник самому?
Теоретично-так, це цілком можна зробити своїми руками. Для заміни каталізатора полум’ягасником знадобиться зварювальний апарат. Крім того, потрібен певний досвід і знання будови автомобіля. Але, краще звернутися в автосервіс, де таку модифікацію виконають фахівці. Майстри допоможуть підібрати полум’ягасник, який прослужить максимально довго. Правильно вибране та встановлене обладнання забезпечує високу пропускну здатність вихлопної системи.
На закінчення
Виходячи з усіх наведених вище доводів, ми прийшли до ряду висновків. Встановити полум’ягасник замість каталізатора можна не тільки з міркувань економії фінансів, але і поліпшення продуктивних характеристик машини.
Однак ця модифікація зовсім не піде на користь екології. Щоб уникнути нанесення значної шкоди навколишньому середовищу, необхідно внести деякі конструктивні зміни. Тому прийняття фінального рішення залежить від тих завдань, які ставить перед собою автовласник.